State Judiciary – Ohio

STATE SUPREME COURT JUSTICES

  • Celebrezze, Frank D. (Ranney ’56) Chief Justice – Columbus
  • Celebrezze, James P. (Ranney ’67) Associate Justice – Columbus
  • Corrigan, J. J. P. (E. D. White ’25) – Cleveland
  • Hart, William Lincoln, Jr. (Day ’36) – Canton
  • O’Neil, C. William (Chase) Chief Justice – Columbus
  • Weygandt, Carl V. (Ranney) Chief Justice – Cleveland

STATE COURT JUSTICES

  • Allen, Robert F. (Marshall ’29) Judge, Ohio Court of Common Pleas – Marysville
  • Alien, Wendell (Taft ’60) Judge, Municipal Court – Maumee
  • Angelotta, John L. (Ranney ’52) Judge, Cuyahoga Cty Common Pleas Ct – Cleveland
  • Arbaugh, David R. (Marshall ’48) Judge, County Domestic Relations Court – Mansfield
  • Artl, Joseph A. (Day) Judge, Ohio Court of Appeals, District 8 – Cleveland
  • Avellone, Ross D. (Ranney ’59) Judge, Lake County Domestic Relations Court – Painesville
  • Baerkircher, Frederick H. (Marshall ’38) Judge, County Probate Court – Bucyrus
  • Baillis, Albert A. (Day ’50) Judge, Hardin County – Ada
  • Barber, John H. (Taft ’48) Judge, Ohio Court of Appeals, District 6 – Toledo
  • Barron, John L. (Taft ’49) Judge, Ohio Court of Common Pleas – Bryan
  • Bartholomew, John D. (Hart ’55) Judge, Municipal Court – Massillon
  • Beckley, John L. (Marshall ’54) Judge, Vinton County Common Pleas Court – McArthur
  • Berger, Jack H. (Ranney ’60) Judge, Municipal Court – Kettering
  • Betleski, Adrian F. (Chase ’49) Judge, County Common Pleas Court – Elyria
  • Betz, Robert S. (Marshall ’54) Judge, Municipal Court – Gallipolis
  • Bevens, Gordon E. (Barkley ’71) Judge, Pike County Common Pleas Court – Waverly
  • Blythin, Edward (Day) Judge, Ohio Court of Common Pleas – Cleveland
  • Bozarth, Harry L. (Day) Judge, Seneca County Common Pleas Court – Tiffin
  • Brame, Michael A. (Taft ’76) Judge, Vinton County Court – McArthur
  • Brennan, Hugh P. (Ranney ’46) Judge, Municipal Court – Cleveland
  • Brennan, Richard M. (Ranney ’59) Judge, Municipal Court – Cleveland
  • Brenneman, Myron T. (McKinley ’29) Judge, Ohio Ct of Appeals, District 9 – Cleveland
  • Brewer, Richard M. (Sigma Nu – Taft), Judge, Administrative Law Court – Kalamazoo
  • Brown, Robert M. (Chase ’51) Judge, Montgomery Cty Common Pleas Court – Dayton
  • Brown, William F. (Snyder) Judge, Coshocton County Ct of Common Pleas – Coshocton
  • Bryan, Joseph D. (Warvelle) Judge, Franklin County
  • Bucher, Elliott D. (Thomas Jefferson ’64) Judge, Adams Cty Pleas Ct – West Union
  • Buchwalter, George (Day) Judge, County Court of Common Pleas – Warren
  • Burkhart, George F. (Marshall ’51) Judge, Monroe Cty Common Pleas Court – Woodsfield
  • Burns, William F. (Ranney ’30) Judge, Municipal Court – Euclid
  • Carney, John Joseph (Day ’43) Judge, Ohio Court of Common Pleas – Cleveland
  • Case, John Persinger (Chase ’33) Judge, Municipal Court – Washington Court House
  • Chorpening, Paul L. (Marshall ’48) Judge, County Common Pleas Court – Ashland
  • Cirigliano, Joseph E. (Day ’52) Judge, County Common Pleas Court – Elyria
  • Cleary, Patricia A., (Ranney ’79) Judge Cuyahoga County – Cleveland
  • Connors, John J. (Taft ’56) Judge, Ohio Court of Appeals, District 6 – Toledo
  • Corrigan, John F. (Hosmer ’50) Judge, Cuyahoga County Juvenile Court – Cleveland
  • Corrigan, John V. (Day ’48) Judge, Ohio Court of Appeals, District 8 – Cleveland
  • Craciun, Joseph J. (Ranney ’39) Judge, Municipal Court – Warren
  • Dannley, H. Dennis (Ranney ’45) Judge, Medina County Probate Court – Medina
  • Davis, Allan H. (Marshall ’68) Judge, Hancock County Probate Court – Findlay
  • Day, Arthur H. (Day) Judge, Ohio Court of Appeals, District 8 – Cleveland
  • DeCessna, Donald A. (Chase ’53) Judge, Wood Cty Common Pleas Ct – Bowling Green
  • DeJute, Anthony M. (Chase ’53) Judge, Municipal Court – Defiance
  • DeVinne, James M. (Day ’47) Judge, Municipal Court – East Cleveland
  • Dickey, Larry M. (Ranney ’70) Judge, Columbiana County Court – Salem
  • Donaldson, Paul R. (Ranney ’57) Judge, Municipal Court – Shaker Heights
  • Douglas, Andrew G. (Taft ’60) Judge, Ohio Court of Appeals, District 6 – Toledo
  • Dowd, Thomas M. (Marshall ’51) Judge, County Common Pleas Court – Kenton
  • Duncan, Jack D. (Harmon ’54) Judge, Municipal Court – Dayton
  • Dunipace, H. Richard (Chase ’48) Judge, Municipal Court – Bowling Green
  • Eshman, Thomas H. (Harmon ’52) Judge, Shelby County Probate Court – Sidney
  • Evans, David T., (Marshall ’75) Judge 4th Dist., Scioto County
  • Evans, Robert E., Jr. (Marshall ’55) Judge, Municipal Court – Marysville
  • Flores, Joseph A. (Marshall ’64) Judge, Municipal Court – Toledo
  • Forrest, George L. (Marshall ’54) Judge, Ohio Court of Common Pleas – Tiffin
  • Gabriel, Gary E. (Taft ’55) Judge, Municipal Court – Toledo
  • Gallagher, Patrick F. (Ranney ’57) Judge, Cuyahoga County – Cleveland
  • Geyer, Dougl J. (Chase ’52) Judge, Jackson County Court – Jackson
  • Griffith, Lynn B. (Day ’14) Judge, Warren
  • Grigsby, Joseph B. (Christiancy ’48) Judge, Union Cty Ct – Marysville
  • Grzezinski, Stanley A. (Marshall) Judge, Toledo
  • Ham, Charles M. (Chase ’42) Judge, Ohio Court of Common Pleas – Wauseon
  • Hallett, Terrence E. (Taft ’52) Judge, Fulton County Court – E. Swanson
  • Handwork, Peter M. (Taft ’66) Judge, Ohio Court of Appeals, District 6 – Toledo
  • Hanna, Harry A. (Day ’64) Judge, Cuyahoga County Common Pleas Court – Cleveland
  • Hapner, James D. (Chase ’51) Judge, Municipal Court – Hillsboro
  • Harris, Floyd D. (Green ’57) Judge, County Common Pleas Court – Elyria
  • Hazard, John W. (Marshall ’52) Judge, Ohio Court of Common Pleas – Caldwell
  • Heeter, Richard D. (Marshall ’58) Judge, Municipal Court – Lima
  • Henderson, Robert E. (Day ’51) Judge, Ohio Court of Appeals, District 5 – Ashland
  • Hofstetter, Edwin T. (Ranney ’52) Judge, Ohio Court of Appeals, District 11 – Chardon
  • Hole, Richard E., II (Marshall ’65) Judge, Darke County Probate Court – Greenville
  • Hoose, Richard A. (Ranney ’50) Judge, Lake County Juvenile Court – Painsville
  • Howard, Lowell Bennett (Chase ’49) Judge, Ohio Court of Common Pleas – Athens
  • Howells, Jonah, Jr. (Day ’51) Judge, Wayne County Municipal Court – Orrville
  • Huufman, Bruce C. (Chase ’50) Judge, Sandusky Cty Common Pleas Ct – Fremont
  • Hunt, William T. (Marshall ’58) Judge, Paulding County Court – Paulding
  • Hunter, John G. (Marshall ’67) Judge, Wyandot Cty Common Pleas Ct – Upper Sandusky
  • Huntsman, Clair L. (Marshall ’54) Judge, County Court – Leipsic
  • Hurd, Joy S. (Ranney) Judge, Ohio Court of Appeals, District 8 Cleveland
  • Iddlings, John W. (Marshall ’31) Judge, Court of Common Pleas – St. Clairsville
  • Imfeld, Clem F., Jr. (Harmon ’50) Judge, Butler County Court – Oxford
  • Isaacs, Barry D. (Johnson ’74) Judge, Municipal Court – Cincinnati
  • Jackson, James W. (Ranney ’62) Judge, Lake County Common Pleas Court – Painesville
  • Jackson, S. Farrell (Chase ’55) Judge, Fairfield County Probate Court – Lancaster
  • James, Edmund G. (Chase ’52) Judge, Noble County Common Pleas Court – Caldwell
  • Johnson, Thomas G. (Wigmore) Judge, Brown County Probate Court – Georgetown
  • Katalinas, Edward F. (Ranney ’61) Chief Judge, Municipal Court – Cleveland
  • Kennedy, Richard D. (Chase ’50) Judge, Columbiana Cty Common Pleas Court – Lisbon
  • Kessler, John W. (Taft ’68) Judge, Montgomery County Common Pleas Court – Dayton
  • Kilbane, Anne, Judge, 8th Ohio County – Cleveland
  • Kilcoyne, James F. (Ranney ’62) Judge, Cuyahoga Cty Common Pleas Court – Cleveland
  • Kindsvatter, Leo R. (E. D. White ’47) Judge, Ohio Court of Common Pleas – Wooster
  • Kinworthy, David R. (Marshall ’65) Judge, Allen County Probate Court – Lima
  • Knight, Charles H. (Chase ’74) Judge, County Court – Pomeroy
  • Koney, William F. (Sigma Nu – Taft), Judge Tax Tribunal, Detroit
  • Kovachy, Julius M. (Ranney ’31) Judge, Court of Appeals – Cleveland
  • Laughlin, Neil M. (Marshall ’52) Judge, Licking County Common Pleas Court – Newark
  • Leach, James Russell (Chase) Columbus
  • Lewis, Carroll V. (Marshall ’49) Judge, Shelby County Common Pleas Court – Sidney
  • Lohr, Wade H. (Marshall) Judge, Vinton County Court of Common Pleas – McArthur
  • Long, Frank E. (Marshall ’59) Municipal Court – Shelby
  • Louden, Thomas E. (Marshall ’68) Judge, Delaware County Probate Court – Delaware
  • Lynbarger, Donald F. Judge – Cleveland
  • Lynch, John J. (Chase) Judge, Ohio Court of Appeals, District 7 – Youngstown
  • MacDonald, Forest A. (Marshall ’46) Judge, Ohio Ct of Common Pleas – McConnelsville
  • Mallone, Joseph P. (Marshall ’50) Judge, County Common Pleas Court – Jefferson
  • Manos, John (Ranney) Cuyahoga Court of Appeals
  • Marlatt, James I. (Taft ’72) Judge, Fulton County Court – Wauseon
  • Matia, Richard F. (Day ’51) Judge, Municipal Court – Cleveland
  • Matia, Thomas O. (Day ’50) Judge, Cuyahoga County Common Pleas Court – Cleveland
  • McDonald, John B., Jr. (Day ’41) Judge, Municipal Court – East Liverpool
  • McLaughlin, D. Deane (Day’25) Judge, Common Pleas – Canton
  • McMahon, John J. (Day ’35) Judge, Cuyahoga County Common Pleas Court – Cleveland
  • McMahon, Roy Franklin (Marshall ’34) Judge, Ohio Court of Common Pleas – Cleveland
  • McManamon, Joseph F. (Ranney ’50) Judge, Cuyahoga Cty Common Pleas Ct – Cleveland
  • McMonagle, George J. (Ranney ’30) Judge, Ohio Court of Common Pleas – Cleveland
  • McMonagle, James J. (Ranney ’70) Judge, Cuyahoga Cty Common Pleas Ct – Cleveland
  • McQuade, Richard B., Jr. (Taft ’65) Judge, Fulton Cty Common Pleas Ct – Wauseon
  • Miller, Edgar L. (Marshall) Judge, Ohio Court of Appeals, District 3 – Lima
  • Miller, Ray C. (Gibson) Judge, Municipal Court – Cleveland
  • Miller, Ray G. (Banta ’53) Judge, Muskingum Cty Common Pleas Ct – Zanesville
  • Mitchell, Thomas W. (Chase ’48) Judge, Jackson Cty Common Pleas Ct – Jackson
  • Mitrovich, Paul H. (Taft ’65) Judge, Lake County Common Pleas Court – Painesville
  • Mittelkamp, Henry P. (Marshall ’54) Judge, Putnam Cty Common Pleas Court – Ottawa
  • Morehart, E. Raymond (Chase ’38) Judge, Fairfield Cty Common Pleas Ct – Lancaster
  • Mosholder, William W. (Chase ’52) Judge, Knox County Probate Court – Mt. Vernon
  • Murray, Robert W. (Chase ’58) Judge, Madison County Probate Court – London
  • Myers, Charlton (Marshall ’35) Judge, Municipal Court – Marion
  • Mylett, Robert E. (Hart ’52) Judge, Stark County Domestic Relations Court – Canton
  • Nelson, James E. (Chase ’52) Judge, Municipal Court – Ashland
  • Niccum, Robert F. (Ranney ’56) Judge, Municipal Court – Euclid
  • Olsen, John E. (Day ’48) Judge, Municipal Court – Ashtabula
  • Pachuta, George O. (Chase ’52) Judge, Pike County Probate Court – Waverly
  • Patton, John T. (Ranney ’58) Judge, Ohio Court of Appeals, District 8 – Cleveland
  • Pavlak, Raymond (Ramsey ’56), Judge
  • Perk, Ralph “Rocky”J. Jr., Judge, Cuyahoga County – Cleveland
  • Phelan, Vincent R. (E. D. White ’51) Judge, Municipal Court – Shelby
  • Pike, Charles A. (Chase ’48) Judge, Columbiana County Probate Court – Lisbon
  • Pike, William B. (Ranney ’58) Judge, Municipal Court – Cuyahoga Falls
  • Pryatel, August (Ranney ’42) Judge, Ohio Court of Appeals, District 8 – Cleveland
  • Reed, Rodney H. (Ranney ’61) Judge, Municipal Court – Bedford
  • Reiley, Archer E. (O’Neil) Judge, Ohio Court of Appeals, District 10 – Columbus
  • Restivo, Francis C. (Taft ’49) Judge, Lucas County Common Pleas Court – Toledo
  • Rice, Ray J. (Day ’51) Judge, Trumbull County Court – Brookfield
  • Rigdon, Harry J. (Taft ’66) Judge, Williams County Probate Court – Bryan
  • Riggs, Roland W., II (Day ’48) Judge, Washington County Common Pleas Court – Marietta
  • Riley, Reno R., Jr. (Taft ’52) Judge, Lucas County Common Pleas Court – Toledo
  • Rinebolt, Richard J. (Marshall ’48) Judge, Hancock County Common Pleas Court – Findlay
  • Rittenour, John T. (Marshall ’44) Judge, Pike County Court – Waverly
  • Roman, Alexander R. (Day ’48) Judge, Cuyahoga County Court – Cleveland
  • Rose, Clayton W., Jr. (Chase ’52) Judge, Franklin County Court Columbus
  • Rowley, Thomas G. (Day ’48) Judge, Municipal Court – Chardon
  • Sargeant, Harry A., Jr. (Chase ’58) Judge, Sandusky Cty Common Pleas Court – Fremont
  • Scurti, Adam E. (Keeble ’65) Judge, Jefferson County Court – Steubenville
  • Sferrella, Nino A. (Marshall ’64) Judge, Municipal Court – Delaware
  • Sharp, Joel Herbert, Judge, Columbiana City
  • Shaw, Henry E., Jr. (Marshall ’64) Judge, Delaware Cty Common Pleas Court – Delaware
  • Shell, Daniel R. (Marshall ’64) Judge, Municipal Court – Miamisburg
  • Shoemaker, Fred J. (Chase’50) Judge, Franklin County Common Pleas Court – Columbus
  • Skeel, Lee E. (Ranney) Judge, Ohio Court of Appeals, District 8 – Cleveland
  • Smith, Robert W. (Wilson) Judge, Huron County Common Pleas Court – Norwalk
  • Spanagel, George W. (Day ’50) Judge, Municipal Court – Parma
  • Spidel, George J. (Marshall ’64) Judge, Ohio Court of Common Pleas – West Union
  • Spies, Harlan R. (Hart ’53) Judge, Tuscarawas Cty Common Pleas Ct – New Philadelphia
  • Stephenson, Earl E. (Chase ’50) Judge, Ohio Court of Appeals, District 4 – Portsmouth
  • Stevens, Ralph A. Harmon ’30) Judge, Portsmouth
  • Stilwell, JamesE. (Chase ’52) Judge, Hocking County Common Pleas Court – Logan
  • Stolson, Jack (Marshall ’51) Judge, Municipal Court – Conneaut
  • Stralka, Kenneth R. (Marshall ’54) Judge, Municipal Court – Garfield Heights
  • Summers, Sam L. (Marshall ’30) Judge, Ohio Court of Common Pleas – Ravenna
  • Sunderland, David G. (Marshall ’65) Judge, Montgomery County Court – Dayton
  • Sundermann, J. Howard, Jr. (E. D. White ’66) Judge, Municipal Court – Cincinnati
  • Sweeney, Francis E. (Ranney ’63) Judge, Cuyahoga Cty Common Pleas Court – Cleveland
  • Sweeney, James D. (Ranney ’60) Judge, Cuyahoga Cty Domestic Relations Ct – Cleveland
  • Sweeney, Michael A. (Day ’49) Judge, Ohio Court of Common Pleas – Cleveland
  • Todia, William C. (Ranney ’57) Judge, Cleveland
  • Twyford, George W. (Chase ’58) Judge, Franklin Cty Domestic Relations Ct – Columbus
  • Valore, Joseph P. (Marshall ’62) Judge, Municipal Court – Urbana
  • Walker, Robert D. (Marshall ’51) Judge, Hancock County Common Pleas Court – Findlay
  • Webber, Henry J., Jr. (Day’62) Judge, County Domestic Relations Court – Elyria
  • Weber, Herman J. Jr. (Chase ’52) Judge, Greene County Common Pleas Court – Xenia
  • Werren, Robert B. (Marshall ’60) Judge, Harrison County Court – Cadiz
  • West, James B. (Marshall) Judge, Logan County Probate Court – Bellefontaine
  • West, R. Patrick (O’Neil) Judge, Franklin County Common Pleas Court – Columbus
  • Whiting, Herbert R. (Christiancy ’40) Judge, Cty Domestic Relations Court – Cleveland
  • Whitlatch, Walter G. (Day ’33) Judge, Cuyahoga County Juvenile Court – Cleveland
  • Whitney, O. W., Jr. (Chase ’38) Judge, Delaware Cty Court of Common Pleas – Delaware
  • Williams, Edward (Chase) Judge, Darke County Probate Cour – Greenville
  • Williams, Frederick T. (Chase ’52) Judge, Franklin Cty Common Pleas Court – Columbus
  • Wilson, David D. (Marshall ’59) Judge, Adams County Court – West Union
  • Wilson, Richard K. (Chase ’50) Judge, Ohio Court of Appeals, District 2 – Troy
  • Wilson, Robert G. (Taft ’53) Judge, Williams County Common Pleas Court – Bryan
  • Winegardner, Reed M. (Marshall ’21) Judge, Municipal Court – Washington C. H.
  • Winn, John W., Sr. (Chase ’23) Retired Probate Judge, Cty Ct of Common Pleas – Defiance
  • Wise, Perry G. (Marshall 50) Judge, Van Wert County Common Pleas Court – Van Wert
  • Wolff, William H., Jr. (E. D. White ’67) Judge, Montgomery Cty Pleas Ct – Dayton
  • Yazel, Eugene A. (Chase ’53) Judge, Marion County Common Pleas Court – Marion
  • Young, Lucien C., Jr. (Marshall ’59) Judge, Noble County Court – Caldwell
  • Zurz, Richard V. (Marshall ’53) Judge, Summit County Domestic Relations Court – Akron