State Judiciary – Minnesota

STATE SUPREME COURT JUSTICES

  • Amdahl, Douglas K. (Mitchell ’51) Chief Justice – St. Paul
  • Gallagher, Frank T. (Mitchell) – St. Paul
  • Nelson, Martin A. (Rarnsey ’15) Retired Justice – St. Paul
  • Peterson, Harry H., (Sigma Nu Phi – Blackman) Chief Justice – 1938 – 1950 – St. Paul

STATE COURT JUSTICES

  • Albertson, Howard R. (Ramsey’57) Judge, Washington County Probate Court – Stillwater
  • Barbeau, Donald T. (Rarnsey ’42) Judge, Minnesota District Court 4 – Minneapolis
  • Brennan, E. Thomas (Mitchell ’51) Judge, Minnesota District Court 2 – St. Paul
  • Bundlie, 0.T., Jr. (Mitchell ’47) Judge, Pipestone County Probate Court – Pipestone
  • Butler, Thomas R. (Mitchell ’57) Judge, Freeborn County Probate Court – Albert Lea
  • Campbell, Robert V. (Mitchell ’62) Judge, St. Louis County Probate Court – Duluth
  • Dahl, Harold (Mitchell ’59) Judge, Wright County Probate Court – Buffalo
  • Fitzgerald, Patrick W. (Bryan ’51) Judge, Minnesota District Court 4 – Minneapolis
  • Fitzpatrick, Kenneth (Ramsey ’62) Judge, Ramsey County Municipal Court – St. Paul
  • Fleming. William J. (Ramsey ’50) Judge, Ramsey County Municipal Court – St. Paul
  • Flynn, Harold E. (Bryan ’31) Retired Judge, Minnesota District Court – Shakopee
  • Glenn, Andrew A. (Ramsey ’39) Judge, Ramsey County Probate Court – St. Paul
  • Graff, John W. (E. D. White ’30) Retired Judge, Minnesota District Court – St. Paul
  • Graff, Robert S. (Townes ’65) Judge, Aitkin County Probate Court – Aitken
  • Gray, Donald A.( Loring ’55) Judge, Minnesota District Court 7 – Fergus Falls
  • Gross, Donald E. (Mitchell ’53) Judge, Ramsey County Municipal Court – St. Paul
  • Gunderson, James D. (Loring ’52) Judge, Pine – Isanti – County Probate Court – Pine City
  • Hadler, J. J. (Mitchell ’44) Retired Judge, Minnesota District Court – International Falls
  • Haering, Arlo E. (Ramsey ’27) Retired Judge, Minnesota District Court – Waconia
  • Johnson, Charles C. (Mitchell ’50) Judge, Blue Earth County Probate Court – Mankato
  • Johnston, James H. (Mitchell ’53) Judge, Hennepin County Municipal Court – Minneapolis
  • Kelly, Glenn E. (Christiancy ’48) Judge, Minnesota District Court 3 – Winona
  • Kennedy, Don E. (Loring ’52) Judge, Wadena – Todd County Probate Court – Wadena
  • Kluck, J. Jerome (Ramsey ’49) Judge, Minnesota District Court 1 – Glencoe
  • Krieger, Harold G. (Ramsey ’55) Judge, Dodge – County Probate Court – Rochester
  • Larson, Carroll E. (Harlan – McKusick ’40) Judge, Minnesota District Court 10 – Buffalo
  • Lynch, James M. (Ramsey ’49) Judge, Minnesota District Court 2 – St. Paul
  • Markert, Allan R. (Loring ’58) Judge, Ramsey County Municipal Court – St. Paul
  • Marsden, David E. (Christiancy ’51) Judge, Minnesota District Court 2 – St. Paul
  • Mather, William B., Jr. (Ramsey ’47) Judge, Brown County Probate Court – New Ulm
  • McLoone, John H. (Bryan ’30) Judge, Waseca County Probate Court
  • Mulally, Edward D. (Rarnsey ’42) Judge, Minnesota District Court 2 – St. Paul
  • Murphy, Leo F. (Ramsey ’14) Retired Judge, Minnesota District Court – Winona
  • O’Brien, Patrick D. (Ramsey ’58) Judge, Minnesota District Court 6 – Duluth
  • Oleisky, Allen (Sigma Nu – Simmons) Judge Minneapolis District Court
  • Pavlak, Raymond (Ramsey ’56) Judge, Minnesota District Court 1 – Red Wing
  • Pearson, Albin S. (Mitchell ’16) Retired Judge, Minnesota District Court – St. Paul
  • Plunkett J. Jerome (Mitchell ’49) Judge, Minnesota District Court 2 – St. Paul
  • Reed, Marcus A. (Mitchell ’40) Judge, Beltrami County Probate Court – Bemidji
  • Saetre, Homer A. (Mitchell ’51) Judge, Clay County Probate Court – Moorhead
  • Sallard, Joseph E. (Mitchell ’61) Judge, Ramsey County Municipal Court – St. Paul
  • Schindler, J. W. (Ramsey ’61) Judge, Faribault County Probate Court
  • Schultz, Harold W. (Ramsey ’48) Judge, Minnesota District Court 2 – St. Paul
  • Schumacher, Robert H. (Ramsey ’62) Judge, Hennepin County Court – Minneapolis
  • Spooner, William J. (Ramsey ’58) Judge, County Probate Court – Grand Rapids
  • Sykora, C. William (Loring ’38) Judge, Hennepin County Municipal Court – Minneapolis
  • Tallakson, Thomas (Loring ’55) Retired Judge, Minnesota District Court – Minneapolis
  • Thorup, Stanley N. (Ramsey ’60) Judge, Anoka County Probate Court – Anoka
  • Underhill, J. K. (Ramsey ’21) Retired Judge, Minnesota District Court – Duluth
  • Wargo, Joseph (Mitchell ’38) Judge, Anoka County Probate Court – Anoka
  • Weyrens, John J. (Ramsey’64) Judge, Lac qui Parle County Probate Court – Madison
  • Wiltrout, Irving J. (Mitchell ’39) Judge, Lyon County Probate Court – Marshall